Srebrne monety: podział

Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu trzymał w ręce monetę. Najczęściej były to pieniądze aktualnie znajdujące się w obiegu. Tymczasem wyróżnia się również monety:

-kolekcjonerskie;

-okolicznościowe.

Te, którymi płacimy w sklepie to monety obiegowe. Te kolekcjonerskie i okolicznościowe najczęściej wykonywane są ze srebra. Dzisiaj nie brakuje osób, które kolekcjonują srebrne monety.

Monety okolicznościowe

Monety okolicznościowe najczęściej wybijane są w związku z jakąś specjalną okazją. Może to być na przykład okrągła rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę czy wizyta papieża w naszym kraju. Okoliczności, z powodu których wydawane są monety okolicznościowe jest naprawdę całe mnóstwo. Takich monet nie emituje się zbyt wiele. To właśnie z tego powodu wiele monet tego rodzaju ma naprawdę sporą wartość. Dzieje się tak nawet w momencie, kiedy monety dopiero wchodzą na rynek.

Monety kolekcjonerskie

Monety kolekcjonerskie charakteryzują się również bardzo małym nakładem. Cechą charakterystyczną jest to, że nakład nie może przekroczyć kilku tysięcy sztuk. Wielu numizmatyków jest w stanie zrobić naprawdę wiele, aby takie monety zdobyć. Z tego powodu monety kolekcjonerskie mogą być naprawdę wiele warte. Warto jednak dodać, że odkąd nakład monet kolekcjonerskich w naszym kraju wzrósł, ich wartość jest niższa niż można było na to liczyć kiedyś. Wielu numizmatyków, który chcą ulokować posiadane pieniądze decyduje się w związku z tym na zakup kolekcjonerskich monet zagranicznych, których nakład jest mniejszy. Oczywiście kosztują one dużo więcej niż monety polskie, ale jednocześnie można liczyć na spory zysk w przyszłości.

Monety z podwójnymi nominałami

Wśród kolekcjonerów niezwykle pożądane są monety austriackie, pruskie oraz rosyjskie, które znajdowały się w użyciu wówczas, gdy nasz kraj pozostawał pod zaborami. Szczególnie cenne są te, na których znajdują się podwójne nominały.

Monety zarówno okolicznościowe, jak i kolekcjonerskie można dzisiaj nabyć bez większego trudu. Bez wątpienia jest to ogromne ułatwienie dla kolekcjonerów, którzy są w stanie zrobić wiele, aby zdobyć upragnioną monetę do swojej kolekcji.

Srebrne monety: podział
Oceń ten post