Światowa premiera fonograficzna utworów Piotra Perkowskiego

Jest to już jego trzeci solowy album w dorobku artystycznym Marcina Tadeusza Łukaszewskiego, a w ogóle ten artysta wydał już pięć albumów. Wszystkie w Wydawnictwie Muzycznym Acte Prealable Jana A. Jarnickiego. Wszystkie jego płyty zyskały przychylne recenzje uznanych krytyków muzycznych w fachowych pismach i cieszą się zainteresowaniem melomanów i kolekcjonerów nagrań, gdyż przeważnie są to nagrania premierowe nieznanego powszechnie repertuaru. Za nagranie utworów Lessla otrzymał nominację do nagrody Fryderyk 1999.

Piotr Perkowski – wychowanek Romana Statkowskiego i Karola Szymanowskiego – urodził się 17 marca 1901 r. w miejscowości Oweczacze na Ukrainie. Był wszechstronnym muzykiem, przez całe życie aktywnym zawodowo kompozytorem, pedagogiem, działaczem muzycznym. Jako pedagog wykształcił grono cenionych polskich kompozytorów, wśród których wyróżniają się: Jadwiga Szajna-Lewandowska, Tadeusz Natanson, Zbigniew Rudziński, Jerzy Maksymiuk, w pewnym okresie także Tadeusz Baird. Jego stosunki z uczniami cechowała wielka serdeczność, życzliwość i bezpośredniość. Zawsze służył im pomocną radą w rozmaitych studenckich sprawach, także życiowych. Zmarł 12 sierpnia 1989 r. przeżywszy 88 lat.

O muzyce fortepianowej Perkowskiego Marcin T. Łukaszewski mówi: – Nie znałem wcześniej twórczości fortepianowej Perkowskiego. Możliwość jej poznania, wykonania, wreszcie nagrania na płytę, była dla mnie nową przygodą, która utwierdziła mnie w przekonaniu, że w bogatych archiwach polskich bibliotek, zwłaszcza w Bibliotece Narodowej, spoczywają w zapomnieniu od lat setki znakomitych dzieł, które warto odszukać, opracować, wykonać, nagrać. Taką zapomnianą muzyką, wartą rozpowszechnienia jest twórczość fortepianowa Piotra Perkowskiego. Celowo piszę zapomnianą – choć doczekała się przecież kilku wykonań i wydań – gdyż nie funkcjonuje na co dzień w obiegu, a ostatnio przypomniana została tylko z okazji 100 rocznicy śmierci Perkowskiego. Może dzięki temu przypomnieniu (a także – jak ufam – dzięki tej płycie) muzyką tą zainteresuje się większe grono wykonawców i pedagogów. Ta muzyka jest tego warta. Jestem o tym głęboko przekonany.

Światowa premiera fonograficzna utworów Piotra Perkowskiego
Oceń ten post