Trudne warunki pogodowe dla kierowców tirów

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej niejednokrotnie ostrzega przed utrudnieniami na drogach z powodu niesprzyjających warunków pogodowych. Jest to szczególnie dokuczliwe na skutek nadmiernych opadów śniegu, a co więcej, wówczas, kiedy na drogach pojawia się gołoledź.

Ukształtowanie terenu a kierowcy tirów w czasie trudnych warunków pogodowych

Jazda po ośnieżonej bądź oblodzonej nawierzchni na pewno nie należy do przyjemnych ani tym bardziej bezpiecznych. W szczególnie trudnej sytuacji są kierowcy tirów, którzy muszą pokonywać wzniesienia na drodze. W niektórych przypadkach kończy się to – w optymistycznym rozwoju zdarzeń – utworzeniem się wielokilometrowego korka i koniecznością wymijanie pojazdów.

W trudnych sytuacjach może dojść do kolizji lub groźnego wypadku. Coraz częściej pojawiają się informacje, że kierowcy tirów wjechali albo w budynek, albo nie zdążyli wyhamować, albo po prostu zablokowali wskutek upadku samochodu drogę.

Lekkomyślność, brawura czy brak wyobraźni?

Niekoniecznie. Raczej borykanie się z ogromną masą, która niejako sama się toczy i nie reaguje na usilne starania kierowców tirów, zwłaszcza w ekstremalnych warunkach pogodowych. Nie ulega wątpliwości, że mają one ogromne znaczenie. Bardzo często zdarza się, że kierowcy tirów potrzebują pomocy, ponieważ nie sposób wyciągnąć kilkutonowego samochodu bez użycia specjalistycznego sprzętu.

Jeżdżący nie tylko po polskich drogach kierowcy tirów są narażeni na borykanie się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi w innych krajach, szczególnie w północnej części Europy – w krajach skandynawskich – w Norwegii, Szwecji czy Danii.

Czego oczekuje się od kierowców tirów?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie, jednak na przebieg ruchu na drogach może mieć wpływ wiele czynników. Warto podkreślić, że niezwykle wymagające i specyficzne warunki jazdy w bardzo trudnych warunkach pogodowych z jednej strony zobowiązują kierowców do opanowania i ciągłego doskonalenia umiejętności, z drugiej natomiast zmuszają do stałej troski o zachowanie zasad bezpieczeństwa na drodze.

Nie wolno zapominać, że tiry, będące samochodami ciężarowymi do zadań specjalnych, nawet wówczas, gdy drogowcy czy policjanci apelują o zachowanie rozsądku i niewyjeżdżanie w trasę, zawodowi kierowcy nie mogą sobie pozwolić na to, żeby nie stawić się do pracy. Oczekuje się od nich stałej dyspozycyjności, niezależnie od warunków pogodowych. O ile latem groźne mogą być ulewy i burze, o tyle zimą nieustannie istnieje ryzyko poślizgu.

Trudne warunki pogodowe dla kierowców tirów
Oceń ten post