Ubezpieczyciel wkracza do sektora bankowości

Niebagatelną sumę 1,6 miliarda złotych osiągnęła kwota transakcji dokonanej między Grupą PZU a spółkami Alior Banku. Tym samym ubezpieczyciel wykupił ponad 25 procent ich akcji, co w rzeczywistości daje kontrolę nad działaniami spółki. Wśród akcjonariuszy pojawiło się pytanie: co Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń robi w sektorze bankowości? Pozostaje odpowiedzieć – wkracza na rynek kapitałowy pełną parą.

Inwestycja w aktywa bankowe ma przynieść ponadprzeciętne zyski, przynajmniej taką nadzieję mają właściciele Grupy PZU. Już teraz wiadomo również, że to nie koniec planów konsolidacyjnych polskiego sektora bankowego. Pierwszy krok przyniesie za sobą kolejne. Na chwilę obecną wiadomo już, że w najbliższym czasie najprawdopodobniej rozważona zostanie oferta na udziały w Raiffeisen Polbanku.  Na sprzedaż jest również BPH, nie ulega więc wątpliwości, że PZU będzie się ubiegał i o udziały w tej spółce.

Przypuszcza się, iż w dalszej kolejności możemy się spodziewać dalszych posunięć w kierunku repolonizacji sektora bankowego. Idea ta, która pojawiła się w 2008 roku, przez wielu specjalistów określana jest jako nie do końca korzystne posunięcie. Koordynowane przez państwo akcje mogą nie do końca sprawdzić się na rynku. Aktualna sytuacja jest raczej czczym ideologicznym bełkotem. Da się słyszeć hasła o wspieraniu polskiej gospodarki, jednak nikt jeszcze nie rozpoczął tworzenia strategii, jak owa pomoc miałaby więc wyglądać. W rzeczywistości może się okazać, że kwieciste hasła nie będą miały przełożenia na rzeczywistość, a w rezultacie repolonizacja sektora bankowego przyniesie jedynie spadek rentowności polskich banków.

Ubezpieczyciel wkracza do sektora bankowości
Oceń ten post