Wpływ Brexitu na polską gospodarkę

Już 24 czerwca wyjaśni się los Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Jeżeli obywatele tego kraju opowiedzą się za tak zwanym „Brexitem”, Europa zmieni się w stopniu ogromnym. Wyjście Brytyjczyków ze Wspólnoty spowoduje bowiem ograniczenie wymiany handlowej, utrudnienia w przepływie ludności oraz zwężenie europejskiego rynku. Sytuacja ta wpłynie także na Polskę i naszych obywateli. W jaki sposób?

biznes/Gospodarka Polski a Brexit

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, iż po wyjściu z UE Wielka Brytania może znacząco zmienić politykę wobec imigrantów. Wszelkiego rodzaju utrudnienia spowodują zablokowanie napływu kolejnych pracowników z naszego kraju, mogą także wpłynąć na sytuację Polaków, którzy na Wyspach już pracują.

Nakaz wygaszania umówi imigrantom, blokada zatrudnienia, cofnięcie świadczeń socjalnych – wszystkie te ruchy nie są wcale nierealne, zwłaszcza gdy obserwuje się zachowania wielu kluczowych brytyjskich polityków i ich ostre wypowiedzi. Jeżeli atmosfera zmieni się diametralnie, ogromna liczba Polaków może być zmuszona do powrotu do kraju. Czy nasze państwo jest jednak gotowe na ich przyjęcie?

Oczywiście w opinii publicznej będzie dominował pogląd, że powrót rodaków do kraju jest sukcesem. Problemy mogą pojawić się jednak już po paru miesiącach, kiedy znaczna liczba powracających do Polski nie będzie w stanie znaleźć pracy, która pozwoli im żyć na podobnym poziomie, co na Wyspach Brytyjskich. Będziemy musieli zmierzyć się wtedy z rosnącym niezadowoleniem oraz koniecznością ożywienia naszej gospodarki – czy będziemy w stanie sobie z tym poradzić?

Wpływ Brexitu na polską gospodarkę
Oceń ten post