Wpływ ratingów na polską gospodarkę

Po obniżeniu ratingu dla naszego kraju przez agencję S&P, na początku roku w polskich mediach przewinęła się fala komentarzy i zapytań, w jaki sposób wpłynie to na naszą gospodarkę. Dyskusja wybuchnęła ponownie, gdy w maju kolejna agencja, tym razem Moody’s, zdecydowała się na zmianę perspektywy rozwojowej. I choć można mieć wrażenie, że decyzje te zostały podjęte ze względów politycznych, mają one wpływ na rozwój naszego kraju. Jaki?

Agencje ratingowa a gospodarka

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, iż rolą wspomnianych agencji jest ocena wiarygodności kredytowych krajów i innego rodzaju podmiotów. Wszystko rozbija się więc o zaufanie. Skoro mamy wysoki rating, inwestorzy zagraniczni mogą mieć pewność, że ich pieniądze będą w naszym kraju bezpieczne.

Jeśli natomiast perspektywa bądź ocena spadają, dla wielu jest to pewnego rodzaju ostrzeżenie, które może w konsekwencji doprowadzić do odpływu inwestycji zagranicznych z naszego kraju. A tego z pewnością byśmy nie chcieli. Co więcej, niska ocena może również osłabić nasza pozycję na rynkach zagranicznych.

Wszystko to sprawia, że ratingi mają wpływ na gospodarkę, i to spory. Warto jednak przy tym zastanowić się nad wiarygodnością samych agencji. Są one bowiem finansowane przez tych, którzy mają być oceniani, co z pewnością odbija się na ich rzetelności i profesjonalizmie. Doskonale było to widać przed kryzysem gospodarczym z 2008 roku, kiedy to kluczowe amerykańskie banki do samego końca mogły cieszyć się bardzo wysokimi ocenami. Jak to się skończyło, każdy pamięta. Nie zmienia to jednak faktu, iż wpływ ratingów na rynek jest wysoki.

Wpływ ratingów na polską gospodarkę
Oceń ten post