Wszyscy skorzystamy na rozbudowie opolskiej elektrowni

Jak powiadomił premier Donald Tusk, rozbudowa elektrowni w Opolu to nie tylko intratny biznes dla Polskiej Grupy Energetycznej, ale także dla nas wszystkich, gdyż zapewni on bezpieczeństwo energetyczne kraju na najbliższe dziesięciolecie. Inwestycja będzie zrealizowana przy współpracy z Kompanią Węglową. Jej wartość wynosi ponad 11 mld zł.

Prezesi obu spółek, Joanna Strzelec-Łobodzińska oraz Krzysztof Kilian zobowiązali się do zweryfikowania prawnych, a także ekonomicznych możliwości zawarcia kontraktu w sprawie długoterminowej dostawy węgla kamiennego, który ma być wydobywany przez Kompanię Węglową dla opolskiej elektrowni. Zostanie również zanalizowane kapitałowe zaangażowanie Kompanii Węglowej, co do projektu Opole II, który odnosi się do budowy nowych bloków (moc 900 MW). Bloki zostaną wybudowane przez konsorcjum Rafako, Polimex Mostostal oraz Mostostal Warszawa.

Ministerstwo Skarbu Państwa oraz zarząd Polskiej Grupy Energetycznej opracowują model finansowania taki, który pozwoliłby na zyski, a przynajmniej bezpieczeństwo dla spółek państwowych zaangażowanych w projekt. Ów model ma zostać ostatecznie opracowany do połowy sierpnia. Znaczącym elementem inwestycji jest również zapewnienie większej ilości miejsc pracy.

Wszyscy skorzystamy na rozbudowie opolskiej elektrowni
Oceń ten post