Wycinka drzew bez pozwolenia

Wszystkie działania mające na celu ochronę środowiska są w zasadzie zrozumiałe i w znaczącej części respektowane. Kwestią sporną okazała się natomiast nowelizacja prawna, zezwalająca na wycinanie drzew bez uzgodnienia. Ustawa rodzi wiele pytań i kontrowersji, a co więcej, stwarza warunki do jej naginania, ponieważ nie wydaje się możliwe sprawdzenia każdego drzewa czy krzewu.

Jakie są główne założenia ustawy o wycince drzew bez zezwolenia?

Zgodnie z przyjętą nowelizacją ustawy o ochronie środowiska od 2017 roku każdy ma prawo wyciąć drzewa bez zezwolenia, jeżeli znajdują się one na prywatnej posesji. Można by przyjąć ten zapis, gdyby nie dotyczył on niekiedy pomników przyrody. Drzewo, które posiada ponad metr obwodu, nie urosło w ciągu jednego dziesięciolecia, a wycięcie go ile czasu zajmie? Pół godziny? Godzinę?

Ministerstwo Środowiska (po tym, jak przyjęło nieprzemyślaną – słowo należy traktować jako eufemizm – ustawę) próbuje obciążyć rady i gminy wychodzeniem z sytuacji, tłumacząc zawiłości prawne, które nie zostały uwzględnione w zapisie.

Rodzaje drzew, ich rozmiary a wycinka bez zezwolenia

Czy może mieć jakiekolwiek znaczenie fakt, czy właściciel posesji prowadzi działalność gospodarczą, jeśli wytnie stuletnie drzewa? A można by sądzić, że tylko pozostaną w obiegu żarty związane z absurdami PRL-u. Niestety.

Topole, wierzby, kasztanowce zwyczajne, klony jesionolistne, klony srebrzyste, robinie akacjowe i platany klonolistne mogą być usuwane bez zezwolenia, jeżeli ich obwód na wysokości stu trzydziestu centymetrów nie przekracza stu centymetrów. Inne gatunki drzew mogą być wycinane bez zezwolenia, gdy na tej samej wysokości ich obwód nie przekracza pięćdziesięciu centymetrów.

Czy nowa ustawa rzeczywiście jest proekologiczna?

Z pewnością nie będzie ona chroniła środowiska, ponieważ niszczy się je zaledwie w ciągu kilkudziesięciu minut, a odbudowuje przez dziesięciolecia. Rodzi się więc pytanie, czy po takim spustoszeniu w majestacie prawa w ogóle będzie możliwe odtworzenie pierwotnego stanu?

Wycinka drzew bez pozwolenia
Oceń ten post