Wyjątkowe miejsca…

Prezentujemy miejsca wyjątkowe… bo uroczystość nie byle jaka. Wystarczy – poza wyborem gdzie i kiedy – tylko kilka formalności: list intencyjny z macierzystej parafii z prośbą o zezwolenie na ślub w innym miejscu (należy podać w jakim – parafię i kościół, a często są one różne), dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego i telefon do właściwej osoby – księdza, proboszcza, opata.
Niebagatelne znaczenie ma tutaj czas, bowiem terminy ślubów w pięknych, oryginalnych, kameralnych bądź wręcz przeciwnie spektakularnych świątyniach, kościołach czy kaplicach, o których marzą młode pary, są zazwyczaj odległe – półroczne, roczne. Ale to żadna nowość. Wystarczy dobra organizacja i wszystko można dopiąć na ostatni lśniący guzik eleganckiego, ślubnego garnituru.
Kaplica na wodzie – Roztoczański Zwierzyniec
Ten niezwykle urokliwy, elegancki i pięknie położony kościół pod wezwaniem Jana Nepomucena znany jest bardziej jako kaplica na wodzie albo kościół na wyspie. Jego architektura bardziej przypomina pełną wdzięku rezydencję szlachecką niż budynek sakralny. Biel barokowych zawijasów w pogodne dni przepięknie odbija się w lustrze otaczającej kaplicę wody. Do kościoła prowadzi szeroki pomost łączący wyspę z lądem. Kościół Jana Nepomucena usytuowany jest w samym centrum Zwierzyńca – miejscowości oddalonej o 30 km od Zamościa, usytuowanej w sercu Roztoczańskiego Parku Narodowego. To wyjątkowe miejsce dla tak wyjątkowego wydarzenia jak ślub – kościół powstał bowiem jako wotum wdzięczności za przywrócenie zdrowia i narodziny Klemensa, długo oczekiwanego potomka fundatorów świątyni – Zamojskich.
Święty Wawrzyniec i „Królewna Śnieżka”
Gościem tego miejsca był prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams, a częstym bywalcem Vaclav Havel. Od kilku lat na doroczne nabożeństwo w Dniu św. Wawrzyńca (patrona kaplicy) przybywa „z dołu” pieszo, w ubraniu turystycznym prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Klaus.
Położenie tego XVII-wiecznego kościółka (1602 m n.p.m.) i jego atmosfera przyciągają tu naprawdę wyjątkowych gości, zwłaszcza że msza w tej górskiej świątyni odbywa się tylko raz w roku, właśnie w Dniu św. Wawrzyńca – patrona ratowników górskich i przewodników. Charakterystyczny okrągły kształt drewnianej kaplicy kontrastuje z nowoczesnymi zabudowaniami znanej w Polsce stacji meteorologicznej, wyglądającej jak baza kosmiczna. Śluby są tu możliwe tylko w okresie letnim. Na górę można wjechać samochodem terenowym po uzyskaniu zezwolenia z Karkonoskiego Parku Narodowego. Nie ma opłat poza zwyczajową ofiarą na kościół. W ostatnich latach związki małżeńskie zawarły tam cztery szalone pary.
Najbliżej nieba – tatrzańskie Wiktorówki 
Wysoko nad doliną Białki. Ponoć bliżej tu do nieba niż skądkolwiek indziej. Wysokie Tatry i smukłe świerki otaczające ten uroczy – owiany legendą i wspomnieniem cudownych zdarzeń – drewniany kościółek Matki Boskiej Jaworzyńskiej (Królowej Tatr) na Wiktorówkach przypominają o boskiej potędze i cudzie stworzenia. To miejsce inne niż wszystkie – kameralne, pełne tatrzańskich tajemnic i góralskiej mocy. To jedyne w Polsce tak wysoko położone sanktuarium. A wszystko dzięki małej pasterce Marysi Murzańskiej, której w miejscu dzisiejszego kościoła w roku 1860 ukazała się pewna Pani…
Duszpasterstwo turystyczne, które od 1957 roku prowadzą tu życzliwi, otwarci dominikanie – dobre duchy tego miejsca, tchnie radością życia i ciszą modlitwy. Na polanie tryska źródełko, które ma ponoć właściwości lecznicze. To miejsce, w którym ślub brały bardzo znane polskie osobistości…
Sandomierz – urok włoskiego miasteczka
Położony na wzgórzu późnogotycki kościół św. Jakuba Apostoła urodą swoją i swojego otoczenia zapada w pamięć każdemu, kto choć raz odwiedził to miejsce. Najcenniejszym, najsławniejszym i najpiękniejszym fragmentem tej dominikańskiej świątyni jest witający wchodzących i żegnający opuszczających jej mury piękny portal, bezcenne dzieło sztuki – XIII-wieczna Brama niebios. Jego wyjątkową urodę i bogatą symbolikę biblijną podkreśla letni blask zachodzącego słońca. Otoczenie kościoła – drewniane donice pełne kwiatów i malowniczość terenu – przypomina do złudzenia krużgankowe dziedzińce małych włoskich kościółków, a wspaniale widoczna ze wzgórza panorama czerwonych dachów Sandomierza przywodzi na myśl średniowieczną włoską Sienę. Sąsiedztwo zamku, do którego wiedzie z kościoła kamienna uliczka, nadaje otoczeniu bardzo romantyczny charakter. Surowe, pełne tajemniczości i refleksów świetlnych gotyckie wnętrza będą wyśmienitą oprawą dla pełnego wyrafinowanej elegancji ślubu.
Zaczarowany świat skansenu w Wygiełzowie 
Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie-Lipowcu. Tam właśnie m.in. kręcono część scen do słynnego filmu „Karol. Człowiek, który został papieżem”.
Czeka tu na nas kraina krytych strzechą chat, zagrody z glinianymi garnkami suszącymi się na płotach. Latem kwitnące słoneczniki, len. Obrazu dopełniają studzienne żurawie, świątki, a co najważniejsze – wspaniały drewniany kościółek z Ryczowa, najcenniejszy zabytek skansenu. Jego ściany zdobi polichromia wykonana przez ucznia Józefa Mehoffera – Jerzego Fedkowicza. Można tu wziąć uroczy, romantyczny ślub. Wystarczy udać się tylko do proboszcza babickiej parafii, a także wykupić dla swoich gości bilety wstępu do skansenu. Stare, przepiękne, drewniane wnętrze nie potrzebuje dodatkowych upiększeń, a oprawę muzyczną w tym kościółku zapewnia siostra zakonna.
Przy skansenie funkcjonują gospodarstwa agroturystyczne, tak więc wesele staropolskim zwyczajem może trwać nawet 7 dni…
Bazylika w Kalwarii Zebrzydowskiej
Lista światowego dziedzictwa UNESCO – to właściwie powinno mówić wszystko. Unikatowa historia i architektura, miejsce naznaczone świętością – wyjątkowe i malownicze. Nie tylko dostojne, ozdobione imponującymi kopułami sanktuarium maryjne, ale i polska Jerozolima, czyli najsłynniejszy w Polsce i znany w Europie park pielgrzymkowy – Dróżki Kalwaryjskie. Jedno z najbardziej ukochanych miejsc Jana Pawła II. Rozedrgane tłumami pielgrzymów, obdarzone łaskami, cudami i wyjątkową urodą. Wizyta w tym miejscu to niezapomniane przeżycie zarówno religijne, jak i estetyczne. Stąd odległe terminy, ale czekać warto.
MAGAZYN WESELE / Tekst Melania Tutak

Wyjątkowe miejsca…
Oceń ten post