Wyjazd w góry – jak się do niego przygotować?

Chodzenie po górach jest bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu na łonie natury. Jest to tak zwany aktywny wypoczynek, który pomaga ciału pozbyć się nadmiaru stresu życia codziennego. Jednak jeśli mamy zamiar w pełni korzystać z górskich atrakcji, należy się do tego odpowiednio przygotować, aby uniknąć niebezpiecznych kontuzji czy problemów na szlaku.

Weekend w górach – o czym należy pamiętać?

Jeśli planujemy długie spacery po górach, to należy zatroszczyć się o swoją kondycję, o którą trzeba zadbać znacznie wcześniej. Przed samym wyjściem trzeba przygotować odpowiedni sprzęt i uzyskać informacje dotyczące wybranego szlaku. Nie bez znaczenia jest także zapoznanie się z prognozą pogody.

Weekend w górach – przygotowania

Aby zapewnić sobie dobrą kondycję, która jest szczególnie wskazana podczas górskich wspinaczek, warto już na kilka tygodni przed wyjazdem rozpocząć regularne marsze po lekko nachylonym podłożu niezależnie od pogody. Najlepiej robić to na świeżym powietrzu, co zmniejszy ryzyko kontuzji oraz zahartuje organizm. Przed wejściem na szlak, trzeba się zorientować jaką długość i nachylenie ma przewidziana trasa, jakie warunki na niej panują i ile czasu zajmuje jej przejście w umiarkowanym tempie. Warto uzyskać informacje na temat dostępnych schronień w razie wystąpienia na trasie trudności i możliwości przerzucenia się na trasę awaryjną, aby móc wycofać się do bazy wypadowej.

Nie należy już od samego początku narzucać sobie zbyt szybkiego tempa, ponieważ zbyt wcześnie dojdzie do zmęczenia i dalsza trasa będzie trudna do pokonania, a przecież weekend w górach ma być przyjemnym doświadczeniem, a nie męczarnią. Nie należy też zapominać o przerwach, które powinny być regularne i najlepiej w formie stojącej.

Co ze sobą zabrać?

Do chodzenia po górach przyda się polar i kurtka przeciwdeszczowa, nawet jeśli prognoza pogody nie przewiduje opadów. Na wszelki wypadek warto też trzymać przy sobie mapę i kompas oraz naładowaną komórkę, którą wyłączamy na czas nieużywania. Weekend w górach wiąże się ze wzmożonym narażeniem na promieniowanie słoneczne, więc należy pamiętać o kremach z filtrami UVA i UVB o każdej porze roku. Warto mieć przy sobie termos z ciepłą wodą czy herbatą, latarkę z zapasową baterią, zapałki, apteczkę, scyzoryk i jakąś energetyczną przekąskę w razie spadku energii.

Wyjazd w góry – jak się do niego przygotować?
Oceń ten post