Zakup mieszkania w centrum dużego miasta

Mieszkanie w centrum dużego miasta nie należy do tanich. A stawki za metr kwadratowego zarabiającego średnią krajową Kowalskiego, przyprawić mogą o niemały zawrót głowy. W związku ze zmieniającymi się potrzebami kupujących, zmieniają się również ceny samych nieruchomości umieszczonych w centrum. Często zamiast zawrotnej ceny otrzymać możemy tą uśrednioną dla całego miasta już w nowych deweloperskich realizacjach.

Rynek nieruchomości w zawirowaniu

Ze względu na obecną sytuację gospodarczą mieszkań nie kupuje się już tak dużo, często i szybko, jak miało to miejsce jeszcze do niedawna. Teraz pierwszym faktorem, który bierze pod uwagę kupujący jest nie tyle co lokalizacja, ale przede wszystkim cena nieruchomości. Stąd nawet te prosto od dewelopera w centrum miasta, spotkać można w bardzo atrakcyjnych cenach.

Dobrym przykładem na zobrazowanie tej tendencji jest sytuacja na warszawskim rynku nieruchomości w Śródmieściu. W przeciągu kwartału średnia cena za metr kwadratowy spadła tutaj z 18 700 zł do 17 500 zł. Średnia cena za metr kwadratowy na terenie miasta wynosi jednak 8 500 zł. I zdziwi wiele osób zapewne fakt, że ostatnio pojawiły się oddane przez deweloperów inwestycje właśnie w takich cenach.

Podobne tendencje można zaobserwować na terenie całego kraju. Np. w Krakowie, gdzie średnia cena za nieruchomość w Śródmieściu wynosi 15 000 złotych za metr kwadratowy, znaleźć można również ofertę, które są…. o połowę tańsze.

Czy to naprawdę się opłaca?

W pierwszym momencie zakup nieruchomości w Centrum, w tak okazyjnej cenie, mógłby się wydawać nie lada okazją. Jednak trzeba zauważyć, że ostateczna cena nieruchomości jest zależna nie od tzw. widzimisię deweloperów, a od realnych warunków jakie przedstawią sobą określony rynek nieruchomości. W ramach zapłaty dla dewelopera sporą częścią kwoty za zakup mieszkania stanowi opłata za działkę. I tutaj można domyślić się, że te tańsze oferty – mimo, że teoretycznie znajdują się w samym Centrum – nie będą już tak atrakcyjne, jak te, za które trzeba zapłacić dwa razy więcej.

Cena zakupu działki związana jest z jej szczegółową lokalizacją. Im bliżej do kluczowych urzędów, deptaków, skwerów miejskich, a także prestiżowych restauracji i miejsc kulturalnych, tym naturalnie cena za nieruchomość będzie wyższa. Warto zastanowić się nad realnym sensem kupna nieruchomości w samym Centrum. Jeśli mamy małe dzieci, zamieszkanie w Centrum to niekoniecznie dobry pomysł.

Sprawdź: Konto oszczędnościowe w banku

Zakup mieszkania w centrum dużego miasta
Oceń ten post