Zmarł kompozytor i pianista Leo Orstein

W roku 1911 rozpoczął regularnie koncertować, zdobywając sobie uznanie jako pianista, wykonawca dzieł Debussy’ego, Ravela, Skriabina, Schoenberga i Bartoka (był pierwszym wykonawcą jego dzieł w Stanach Zjednoczonych), jak i swoich własnych, radykalnych kompozycji.

Ornstein był pianistą o międzynarodowej renomie, zaś jako kompozytor porównywany był w swoim czasie ze Strawińskim i Schoenbergiem. Pod koniec lat 20-tych nagle przerwał koncertową karierę. Kilka lat później, wraz ze swoją żoną, założył szkołę muzyczną w Filadelfii, gdzie wykładał do lat 50-tych. Później poświęcił się całkowicie kompozycji. Ostatnim, skomponowanym przez Ornsteina dziełem była VIII Sonata fortepianowa, która powstała w roku 1990 (był więc przypuszczalnie najstarszym aktywnym kompozytorem wszechczasów).

Ciesząc się z początku ogromną popularnością, Ornstein został nagle zapomniany. Dopiero w latach 70-tych, podczas ponownego wzrostu zainteresowania amerykańską muzyką z początku wieku, został „odkryty na nowo”. Od tego czasu ukazało się kilkanaście płyt z jego muzyką, wiele z jego utworów wydano również drukiem.

Zmarł kompozytor i pianista Leo Orstein
Oceń ten post