Kiedyś chodzili w niej wyłącznie członkowie gangów motocyklowych, dziś stanowi składnik codziennych stylizacji. Ramoneska, czyli najbardziej kultowa świata, liczy sobie prawie sto lat. Została zaprojektowana w latach 20. XX wieku z myślą o miłośnikach dwóch kółek, jednak jej funkcjonalność i stylowość szybko docenili także inni. W latach 50. została spopularyzowana przez gwiazdy filmowe, w tym Marlona Brando, który w skórzanej kurtce zagrał niebezpiecznego i buntowniczego przywódcę gangu motocyklistów w filmie Dziki. Później po ramoneskę chętnie sięgali muzycy rockowi. To właśnie punkrockowej grupie Ramones kurtka skórzana zawdzięcza swoją potoczną nazwę. Od jej powstania minęło prawie sto lat, jednak jej pozycja w świecie mody jest niezagrożona. Jeśli jeszcze jej nie masz w swojej szafie, dowiedz się, dlaczego warto to jak najszybciej naprawić.
Krótka historia skórzanej kurtki
Zanim wymyślono kurtkę skórzaną, motocykliści jeździli w długich płaszczach. Historia kurtki rozpoczęła się od braci Schott. Dwaj synowie rosyjskich imigrantów postanowili zająć się szyciem płaszczy, co w tamtych czasach stanowiło mało dochodowy interes. Przełom nastąpił, gdy do braci zwróciła się firma Beck Industries, jeden z największych dystrybutorów Harleya-Davidsona w Stanach Zjednoczonych. Zlecenie, które otrzymali, było proste: zaprojektować krótką skórzaną kurtkę dla motocyklistów. Podstawowym kryterium, jakim mieli się kierować, była funkcjonalność. W ten sposób powstał klasyczny model Perfecto, wzór dla wszystkich następnych projektów.
Klasyczna ramoneska
Oryginalna i klasyczna kurtka zaprojektowana jest przede wszystkim z myślą o użyteczności, a każdy z jej części pełni określoną funkcję:
- ukośny zamek – najbardziej charakterystyczny element skórzanej kurtki. Poprowadzone w ten sposób zapięcie zapobiega podnoszeniu się kurtki w trakcie jazdy na motocyklu. Dodatkowo skośny zamek skuteczniej od pionowego suwaka chroni przed zimnem;
- asymetrycznie wszyte kieszenie – ułatwiały motocyklistom sięganie do kieszeni podczas jazdy;
- mała kieszonka w dolnej części kurtki – miejsce, gdzie można było schować zapalniczkę;
- pas z klamrą – zapewniał ochronę przed wiatrem.
Ramoneska na wybiegu
Kurtka skórzana przez długi czas kojarzyła się ze środowiskami motocyklistów i heavymetalowców. Jej wizerunek odmienił dopiero Jean Paul Gaultier – w latach 80. XX wieku francuski projektant umieścił skórzaną kurtkę w swojej kolekcji i na dobre wprowadził ją do świata damskiej mody. Następna fala popularności ramoneski przyszła w latach 2000, kiedy skórzanym klasykiem zainspirowała się Isabel Marant. Nowy trend szybko podchwyciły największe gwiazdy takie jak Kate Moss czy Sienna Miller, a za nimi podążyły zwykłe dziewczyny.
Jak nosić skórzaną kurtkę?
Czasy, w których kurtka skórzana kojarzyła się głównie z fanami ciężkiej muzyki, dawno już minęły. Ramoneska, obok jeansów, białej koszuli i klasycznego trencza, stała się jednym z najbardziej uniwersalnych elementów garderoby współczesnej kobiety, który można stylizować w dowolny sposób. Dozwolone są zarówno zestawienia z ciężkimi butami i rockowymi spodniami, jak i z lekkimi sukienkami. W każdym wypadku skórzana kurtka to świetny sposób na podkreślenie swojego indywidualnego stylu.