Tytuły dla Elżbiety Kwiatkowskiej i Sławomira Woźniaka

Elżbieta Kwiatkowska jest czołową solistką baletu warszawskiego. W 1983 roku ukończyła gdańską szkołę baletową. Trzy lata później została solistką, a wkrótce potem I solistką baletu. Otrzymała już Nagrodę Artystyczną Młodych im. Wyspiańskigo (1989) i Medal Wójcikowskiego (1994) – doroczną nagrodę przyznawaną najzdolniejszej tancerce młodego pokolenia.
Tańczyła: Odettę-Odylię w “Jeziorze łabędzim”, rolę tytułową w “Giselle”, Kitri w “Don Kichocie”, Wróżki Bzu i Szafirów w “Śpiącej królewnie”, Królową Śniegu w “Dziadku do orzechów” oraz Wróżkę w “Kopciuszku”. Występowała także w baletach współczesnych choreografów: “Balu kadetów” Lichine’a, “Popołudniowej sjeście” Mendeza, “Legendzie o Józefie” i “Grach” Wesołowskiego oraz “Brazylijczyku w Paryżu” Massine’a. Jest jedyną wykonawczynią tytułowej roli w “Carmen” w warszawskiej inscenizacji Matsa Eka.
Niektóre główne role powstały specjalnie dla tej tancerki. Emil Wesołowski stworzył dla niej postaci: Dziewczyny ofiarnej w “Święcie wiosny”, Kobiety w “Powracających falach” i Dziewczyny w “Cudownym mandarynie”.
Sławomir Woźniak studiował w Państwowej Szkole Baletowej w Poznaniu. Był solistą Opery Wrocławskiej oraz I tancerzem Teatru Wielkiego w Łodzi. Od 1991 roku jest pierwszym solistą Baletu Teatru Wielkiego w Warszawie. Na warszawskiej scenie zatańczył: Zwiastuna w “Dies Irae” i Johna w “Greku Zorbie”. Za tę ostatnią rolę został nominowany przez francuski magazyn “Dance” do tytułu Rewelacja Roku 1992.
Otrzymał kilka nagród: Brązowy Medal Międzynarodowego Konkursu Baletowego w Nowym Jorku (1990), Medal im. Wójcikowskiego (1991), Nagrodę Młodych im. Wyspiańskiego (1991) i Brązowy Medal Międzynarodowego Konkursu Baletowego w Nagoi (1993).
Sławomir Woźniak zatańczy w piątkowym przedstawieniu “Dziadka do orzechów”.

Tytuły dla Elżbiety Kwiatkowskiej i Sławomira Woźniaka
Oceń ten post